Doplňky stravy a bylinky. Jak je vybrat, aby fungovaly?

24. 09. 2015 17:22:36
„Co byste mi tedy doporučila užívat?“ Takto zní jedna z nejčastějších otázek, kterou mi lidé v mé přírodní lékárně pokládají. A moje odpověď? Nevím.

Ano, po 11 letech praxe v oblasti přírodní a celostní medicíny je moje častá odpověď NEVÍM. A není to odpověď z nevědomosti, jen je to vše mnohem složitější, než na první pohled vypadá. Bylinky a jiné přírodní zdroje mohou být mocné čarodějky a se zdravotním stavem udělat zázraky. Je však několik zásad, které je potřeba dodržet, a to většinou vyžaduje podívat se na své zdraví z úplně jiné perspektivy.

Je to téma, které by vydalo na knihu, na její napsání však nemám dostatek trpělivosti ani talentu. Malý miniseriál ve formě článků na blogu snad zvládnu. A jako ve škole, začneme hezky od první třídy. Budete-li mít jakékoliv otázky, přihlaste se. Třeba budu znát odpověď.

Začínáme

Prvním a jedním z nejdůležitějších bodů je fakt, že celá přírodní medicína stojí na hledání příčiny. Bez nalezení příčiny nelze dojít k uzdravení. Bylinkami lze tedy potlačit symptomy a někdy, hlavně z počátku léčení, to i funguje, nedojde-li se však k jádru problému, k uzdravení nedojde.

Každý problém nebo nemoc má někde svoji příčinu, její hledání je pak celkem detektivní práce. A teď to nejdůležitější, pojmenování diagnózy z pohledu západní medicíny není nalezení příčiny. Mohu mít před sebou deset lidí se stejnou diagnózou, ale u každého může být příčina v něčem úplně jiném. Proto platí jedno z nejzákladnějších pravidel: UNIVERZÁLNÍ RADY NEFUNGUJÍ. To, co pomohlo sousedce na pocení při menopauze, vůbec nemusí pomoci vám, protože příčina může být někde úplně jinde.

Teď vás jistě napadá otázka Jak mám najít tu příčinu? Je to jednoduché, nechte si poradit od odborníka. Neexperimentuje. Najděte si dobrého terapeuta, který zhodnotí váš stav a probere s vámi problém v kontextu vašeho života, vaší tělesné konstituce, rodinné anamnézy atd.

Malý příklad z praxe

„Dobrý den, mám vysoký krevní tlak a v časopise jsem našla, že by mi mohl tento přípravek pomoci. Pomůže?“

„Já nevím, přípravek neznám. Zkuste mi říct více. Jak dlouho ho máte zvýšený?“

„Asi dva roky a rok a půl užívám léky.“

„Dobře, a je to lepší?“

„Někdy ano, a někdy ne.“

„A na čem to závisí?“

„To nevím, prostě se necítím dobře, tak si ho změřím a je vysoký.“

„Aha, a je vysoký ten diastolický nebo systolický?“

„Asi oba. Mám 150 na 100.“

„Dobře, a co se dělo v období, kdy jste s tím tlakem začala mít problémy?“

„Zemřel mi manžel.“

„Aha. A napadlo vás, že by to mohla být příčina?“

„Napadlo, i pan doktor to říkal, ale léky prý užívat musím, ať je to z čeho je to.“

Při pohledu na paní, které může být něco kolem 60 let, je patrné, že je trochu shrbená a velmi povrchově dýchá. Smutek, který prožila po smrti manžela, jí vstoupil do plic. Z pohledu čínské medicíny je emoce plic právě smutek. Tím pádem se jí hůře dýchá a není schopna nádechu, který by jí rozpohyboval bránici. Bránice je sval, který odděluje hrudník od dutiny břišní a o nějž se opírají plíce. Bránice má v sobě otvory pro jícen, hrudní aortu a dolní dutou žílu. Pokud je bránice stažená, stáhne i tyto „trubky“ a problém je na světě. Krev proudí v mnohem menším prostoru než je obvyklé a vzniká tam prostě vyšší tlak. Abych si potvrdila teorii, zeptám se:

„Pálí vás občas žáha?“

„Ano, stávalo se mi to, ale teď ne. Beru na to léky.“

„Hm, tak už vám mohu odpovědět, tento produkt vám nepomůže. Pomůže vám správné dýchání, tedy používat u dechu bránici. Doporučila bych vám začít chodit na jógu. Můžeme nasadit něco, co vás vnitřně zklidní, abyste nebyla v takové tenzi. Zkusíme na nějaký čas nasadit Brahmi a Reishi. Hlavně hned nevysazujte své léky. Zajděte na návštěvu ke svému lékaři a řekněte mu, že jste se se svým tlakem rozhodla něco dělat i sama, budete tedy potřebovat častější kontroly a případné úpravy léků podle toho, jak se bude Váš stav vyvíjet.“

Závěrem

Ani tento článek není univerzální radou, jen má nastínit, že každý zdravotní problém někde začal a někdy ten začátek může být hodně dávno. Nemoc se pak plíživě přibližovala v podobě malých bolístek, které ani nevnímáme nebo je potlačíme. Myslete na to a vnímejte své tělo v kontextu Vašeho života.

Příště se podíváme na mé oblíbené téma Není produkt jako produkt.

POZN. - Článek mám napsaný asi dva měsíce, takže mohu publikovat i výsledek. Obvodní lékař byl velmi ochotný a paní kontroluje každých 14 dnů. Aktuálně pomalu snižuje dávku léků, které nelze vysadit najednou. Jakmile bude bez léků, můžeme řešit další problémy.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jana Kubíčková | čtvrtek 24.9.2015 17:22 | karma článku: 13.20 | přečteno: 534x

Další články blogera

Jana Kubíčková

Amélie - kapitola IV.

Po několika měsících další kapitola, vypadá to, že s novým rokem přišla nová energie. 2017 v mém psaní nějak drhnul.

6.1.2018 v 11:28 | Karma článku: 8.02 | Přečteno: 254 | Diskuse

Jana Kubíčková

Amélie - kapitola III.

Zjistila jsem, že psaní blogového příběhu na pokračování není to, co mohu dělat. Nějak mi nejde se k tomu dokopat. Tak pro vás, co Amélii sledujete, po dlouhé době další kapitola.

3.4.2017 v 21:25 | Karma článku: 8.06 | Přečteno: 257 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Ta tramvaj po mně vyjela a chtěla sex

Nedávno jsem četl článek, že někdo přišel na to, že je riskantní dávat do rukou zbraně robotům – že by mohla nastat chyba s jejich rozhodováním a oni by ublížili někomu nesprávného.

19.4.2019 v 17:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

František Skopal

V čem se skrývá skutečná změna k lepšímu?

V ničem jiném, než v dodržování určitých morálních zásad. A to v každé oblasti života společnosti, tedy také v politice.

19.4.2019 v 14:49 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jak nás vidí svět

Je pravda, že jsou politici, herci, sportovci a jiní veřejně známí lidé skutečné osobnosti, které pro tuto zemi cosi udělali, a ostatní jsou jen nýmandi, jež ty známé uráží a okopávají, čímž si léčí vlastní pochroumaná ega?

19.4.2019 v 11:27 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 391 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Nedá se to koupit, nedá se to vyfotit

Až když jsem lezla v Izraeli po kolenou do hrobu Ježíše, tak jsem uvěřila, že asi byl. Samozřejmě, že jsem navštívila i Nazaret, prostě moje cesta do Izraele byla i o tom, abych ucítila to, co je pro věřící tak důležité - Ježíše.

19.4.2019 v 11:13 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 315 | Diskuse

Karel Ábelovský

Když soutěž vrcholí a VIPáci šturmují

... to se zde pak dějí věci - jeden se až nestačí skoro divit, jak se i jinak z celkem normálních a někdy i racionálních blogerů, stávají populisté a karmohoniči každým coulem. Jde zřejmě o mnoho, nebo ne?

19.4.2019 v 10:59 | Karma článku: 10.55 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 15 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 658

Pro každého budu někdo jiný. Pro někoho blázen, pro druhého taky blázen, jen jiný. Píšu ráda o tom co kolem sebe každý den vidím, na co si mi lidé stěžují a o dialozích v mé hlavě ... V každodenním životě hraju roli podnikatelky, manželky, dcery, sestry, kamarádky ....

 

Moje kniha - Po stopách anděla

 

Příběh Amélie - na pokračování na blogu iDNES.cz - vkládat budu tak, jak se dostanu ke psaní a jak mi budou přicházet nápady ....

Najdete na iDNES.cz